Svitávka má nový Mapový portál!

Územní plán, katastr a inženýrské sítě v jednom řešení

Městys Svitávka spustil pro své občany novou službu – Mapový portál od společnosti Geosense. Mapový portál si můžeme zjednodušeně představit jako interaktivní mapu, respektive soubor map, který je propojen se širokou škálou informací.

Mapový portál Svitávky byl navržen tak, aby Vám – jejich občanům, co nejvíce zpřístupňoval informace z Úřadu městyse Svitávka. Potřebujete zjistit, čí je pozemek za Vaším domem? Zajímá Vás, kde vedou městem kanalizace či telekomunikační sítě? Chcete vědět, jak to u Vás vypadalo před necelými 200 lety? Stačí jen jedno kliknutí do mapy!

Kromě praktických služeb, jako je nahlédnutí do katastru nemovitostí, lze portál využít i ke vzdělávání či hledání zajímavostí. Mapový portál od Geosense je zároveň navržen tak, aby byl uživatelsky co nejpřívětivější a jeho ovládání bylo intuitivní. Díky tomu se podobá klasickým internetovým mapám a i přesto, že obsahuje mnohem více informací, je práce s ním velice jednoduchá.

Mapový portál Svitávky je pro občany dostupný na internetové adrese http://www.geosense.cz/geoportal/svitavka/, popřípadě se na něj lze prokliknout přímo z internetových stránek . Zde v sekci územní plán je umístěn odkaz na portál.  Doporučujeme Mapový portál prohlížet v internetovém prohlížeči Mozilla Firefox, který je volně ke stažení. Podívejme se nyní na jednotlivé funkce Mapového portálu a popišme si, k čemu slouží a jak nám mohou pomoci.

Po otevření Mapového portálu  se nám zobrazí ortofotomapa se základními ovládacími prvky. V levém horním rohu nalezneme tlačítka umožňující pohyb po mapě a její oddálení a přiblížení – tato tlačítka slouží pro práci s mapou. V levém spodním rohu je umístěno měřítko aktuálního mapového zobrazení, tlačítko generující trvalý odkaz na aktuální mapu a pole mapové přehledky umožňující se rychle zorientovat při velkém přiblížení. V horní části obrazovky je dostupný panel nástrojů a v pravé části jsou umístěny mapové a informační vrstvy.

K ovládání Mapového portálu slouží panel nástrojů. První ikonou na panelu nástrojů (klíč) je „Přihlášení pro samosprávu“, které slouží pro vstup ke složitějším funkcím dostupným pouze zaměstnancům úřadu.

Ikona „Překreslení mapy“ umožňuje aktualizaci zobrazené mapy. Ikona ve tvaru dlaně je základní a umožňuje pomocí počítačové myši pohyb po mapě. Pomocí tlačítka „Měření vzdálenosti“ je možné změřit vzdálenost mezi dvěma a více body, podobně jako následující tlačítko „Měření ploch“ umožňuje změřit obvod a plochu vybrané oblasti. K exportu mapy a následnému tisku slouží předposlední ikonka – tiskárna. Velice užitečná může být ikona „Nahlížení do ISKN“. Můžeme díky ní jednoduše nahlížet do katastru nemovitostí, a to pouze kliknutím do mapy na konkrétní parcelu/nemovitost.

Panel vrstev obsahuje záložky vrstev, které činí Mapový portál geoinformačním systémem. Tedy sadu užitečných mapových a informačních podkladů, které lze jednoduše zanášet do mapy. U každé vrstvy zároveň nalezneme ikonu „oka“, která umožňuje nastavit průhlednost jednotlivých vrstev. Můžeme tak díky tomu například porovnat historické a současné mapy či leteckou a klasickou mapu.

První skupina vrstev, „Podkladové mapy“, obsahuje ortofotomapu (detailní letecká fotografie), základní mapu ČR a vrstvu obsahující názvy ulic. Jedinečný historický exkurz nabízí skupina „Historické mapy“ obsahující mapy vzniklé během tzv. II. vojenského mapování. Jednalo se o systematické mapování Rakousko-Uherska, které na popud Františka II. probíhalo v letech 1806 až 1869 na území celého císařství. Skupina vrstev „Katastr nemovitostí“ umožňuje na mapu prokreslit informace z katastru nemovitostí, jmenovitě hranice katastrálních území. Vrstvy umožňující zobrazit čísla popisná a čísla evidenční poté obsahuje skupina „Budovy“. Ve skupině „Pozemky“ naleznete graficky zpracované veškeré informace o parcelách. Další skupinou vrstev je "Územní plánování". Užitečnou skupinou vrstev jsou "Inženýrské sítě". Zde můžete postupně zobrazit veškeré inženýrské sítě: kanalizaci, plynovod, elektřinu a telekomunikace. Ty samozřejmě můžete překrývat přes libovolný podklad, ať už jde o ortofoto, územní plán či hranice parcel z katastru nemovitostí.

Záměrem úřadu je Mapový portál dále rozšiřovat o nejrůznější další informace. Tyto informace budou sloužit opět především Vám – občanům.

Mapový portál byl pro městys Svitávka připraven týmem odborníků ze společnosti GK Kraus.
Firma se zabývá zejména zeměměřičstvím a informačními systémy pro obce. Působí na trhu od roku 1990 a od roku 2009 je partnerem firmy Geosense pro Jihomoravský kraj a Vysočinu. V tomto regionu má také mezi obcemi, městysi a městy více než 120 spokojených zákazníků.

Datum vložení: 5. 9. 2015 10:08
Datum poslední aktualizace: 2. 6. 2017 23:42