Představení projektů přihlášených do participativního rozpočtu

V říjnu 2020 městys vyhlásil soutěž o zajímavé projekty, které by iniciovali samotní občané obce a které by se mohli v obci zrealizovat v rámci tzv. participativního rozpočtu.

Obec do 11. ledna 2021 obdržela 5 zajímavých projektů, jejichž autoři jsou naši občané. Rada městyse se na svém zasedání dne 21. ledna blíže s projekty seznámila a posoudila je z hlediska správnosti a možné realizace. Bohužel dva projekty musely být ze soutěže vyřazeny z důvodu nesplnění podmínek.

Vybrané projekty

Z důvodu nevyčerpání alokované částky odpadá hlasování občanů, které mělo podle podmínek proběhnout. Zbývající tři projekty vám nyní blíže představíme:

1. Projekt Naučná stezka podél řeky Svitavy

Projekty participativního rozpočtuNavrhovatel doporučuje využít stávající cyklostezky Svitávka-Zboněk k realizaci přírodovědné naučné stezky.

Stezka bude ideální způsob, jak seznámit návštěvníky našeho kraje se zajímavými druhy rostlin a živočichů, kteří žijí v regionu Svitávky. Naučné interaktivní tabule a frontážové pulty budou popisovat živočichy a rostliny, jež jsou v této lokalitě k vidění. Návštěvníci stezky si budou moci do svého telefonu stáhnout (zdarma) aplikaci Lesní svět, jejíž součástí je i čtečka QR kódů. Na tabulích budou umístěny QR kódy, díky kterým si budou moci návštěvníci poslechnout jednotlivé zvuky ptáků a savců.

Odhadované náklady na realizaci projektu jsou zhruba 147.000,- Kč bez DPH.

1. Projekt Knihobudka na autobusové zastávce na nám. Svobody

Projekty participativního rozpočtu
Cílem projektu je vytvoření bezplatné, nonstop přístupné knihovničky, která by byla umístěna na autobusové zastávce na náměstí Svobody směr Letovice. „Knihobudka“ by měla formát závěsné skříňky z masivního dřeva o rozměru cca 90 x 40 x 25 cm.

Odhadované náklady na realizaci projektu jsou 10.000 Kč bez DPH.

1. Projekt Odpadkové koše na tříděný odpad na veřejných prostranstvích

Projekt řeší instalaci vícekomorových odpadkových košů na separovanýProjekty participativního rozpočtu odpad na frekventovaných místech městyse, a to: u fontány v parku na nám. Svobody a u dětských hřišť v parku, u bytovek na ulici Školní a V Domkách.

Vedlejším výsledkem projektu bude získání dvou betonových košů, které by bylo možné umístit na Sasině pro potřeby místních obyvatel.

Odhadované náklady na realizaci projektu jsou cca 41.000,- Kč bez DPH.

Zamítnuté projekty

Veřejný prostor „ Za Dráhou“ (ulice Fr. Řepky, Tyršova, Havlíčkova, Krátká)

Důvod zamítnutí: pozemek zmíněný v projektu se nachází v blízkosti vodního toku Sebránek a dle zákona č. 254/2001 Sb. Zákon o vodách a o změně některých zákonů (vodní zákon), § 49 nepovoluje správce vodního toku oplocení a stavbu v šíři 6 m od horní břehové čáry drobných vodních toků z důvodu zachování přístupu ohledně zajištění údržby.

Okružní stezka Svitávka-Křižánek-Zboněk

Důvod zamítnutí: projekt nevyhovuje z hlediska realizovatelnosti, neboť část okružní stezky vede po pozemku p. č. 271/1 v k. ú. Letovice. Jednou z podmínek projektu byla jeho lokalizace na pozemcích městyse.

Datum vložení: 23. 2. 2021 12:00
Datum poslední aktualizace: 21. 3. 2021 14:36