Ekojarmark aneb naše oslavy Dne Země

Jistě mi všichni dají za pravdu, že svátky se mají slavit. A není tomu jinak ani v případě, že oslavenec je sama Země. Jenže, co dát oslavenci jako dárek, čím potěšit?

Ve škole recyklujeme papír, plasty, hliník. Snažíme se o zpracování bioodpadu ve vermikompostéru, o šetření energiemi, ale to už považujeme za samozřejmé.  Dali jsme tedy hlavy dohromady a přemýšleli, čím bychom Zemi prospěli ještě víc. Naplánovali jsme tedy hned několik akcí v průběhu celého týdne, který jsme zakončili Ekojarmarkem. Přípravy započaly již v březnu informováním rodičů a vyhlášením soutěže O nejlepší výrobky z odpadového materiálu.  Jeho všemožným využitím se zabývaly  i jednotlivé třídy.  Samotný týden akcí ke Dni Země odstartoval tradičním sběrem papíru v obci. Zapojili jsme se také do výzvy Kampaně obyčejného hrdinství, v níž dobrovolníci plnili jednotlivé výzvy zaměřené na úsporu energií a ochranu životního prostředí. Následoval sběr plastů. Naši nejmenší školáci z první a druhé třídy se společně učili o recyklaci a poznávali barvy kontejnerů. A ti starší zatím vyčistili nejbližší okolí. Byli nemile překvapeni, kolik nepořádku se od minulého roku v přírodě opět objevilo.                        Závěrečný den, pátek 26. 4., byl vyvrcholením dlouhých příprav. Jarmark zahájila netradiční módní přehlídka tříd. Všechny modely byly vyrobeny z odpadového materiálu a některé originální nápady by jistě obstály na světových molech. Rodiče hlasováním vybrali nejzdařilejší a vítězná třída si pochutná na pizze. Odměna v podobě poukazu na knihu čekala i na rodinné týmy za výrobky z odpadového materiálu. Nutno dodat, že na výstavce se také mohlo hlasovat. Nebylo ale snadné vybrat nejzdařilejší, protože se sešlo celkem ve dvou kategoriích 43 soutěžících.                                                                     Pokud jste v tu dobu navštívili naši školu, hned po vstupu jste se ocitli v opravdovém pralese. Ne snad, že by děti zdivočely, ale připravily výzdobu k problematice kácení pralesů kvůli palmovému oleji. Při sledování složení potravin na obalech se přesvědčily, že tato levná surovina je dnes součástí většiny dobrot. Na přednášce se pak seznámily se stinnou stránkou pěstování palmy olejné a odpoledne měli tuto možnost i rodiče a veřejnost. Odborné přednášky jsme hradili z financí projektu Ikea.                                                                                                                                                                     Návštěvníci si potom mohli pochutnat v Kavárně s rodokmenem na dobrotách připravených maminkami (samozřejmě bez palmového oleje a jednorázového nádobí). Mohli si koupit vzorky ekologických pracích prášků od p. Holasové či šumivé bomby do WC vyrobené dětmi. Maminky ušily spoustu látkových pytlíků, jejichž používání je jistě lepší než jednorázové igelitové sáčky. A komu by to bylo málo, mohl si vyrobit tašku ze starého trička. Rychlá, levná a určitě vydrží více než igelitka!

Co říci na závěr? Země dává lidstvu všechno. A co jí vracíme my? Pokud si žáci i návštěvníci alespoň připustili myšlenku, že se dá snížit množství odpadu, a že má význam preferovat ekologické výrobky a potraviny bez palmového oleje, tak se nám to povedlo.  A snad to brzy bude běžné pro všechny. Země si zaslouží, abychom ji oslavovali každý den.

Ekotým ZŠ

Datum vložení: 10. 5. 2019 13:02